gwozdz
Posterunkowy
Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Elbląg Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Sob 15:55, 03 Paź 2009 Temat postu: Ćwiczenia Grzechotnik 2009 |
|
|
[link widoczny dla zalogowanych]
Cytat: | „Grzechotnik” na przejściu
1 października (w czwartek) na terenie drogowego przejścia granicznego w Grzechotkach odbyły się ćwiczenia graniczne pod nazwą „Grzechotnik 2009”. Miały na celu sprawdzenie skuteczności i szybkości reakcji służb współdziałających podczas próby przemytu półproduktów mogących posłużyć do konstruowania broni.
- W obliczu przygotowań naszego kraju do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku – mówi chor. SG Anna Mauch – Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej zorganizował przedsięwzięcie polegające na zaprezentowaniu systemu ochrony służącego zabezpieczeniu granicy państwowej i terytorium Schengen przed przestępczością graniczną i zagrożeniem terrorystycznym.
W ćwiczeniach wzięły udział Straż Graniczna, policyjny zespół minersko-pirotechniczny, Straż Pożarna, Służba Celna i Pogotowie Ratunkowe.
Ćwiczebne działania zainicjowane zostały informacją o prawdopodobnej próbie przemytu z Federacji Rosyjskiej do RP półproduktów mogących posłużyć do konstruowania broni w celu wykorzystania ich w trakcie trwających w Polsce mistrzostw. Zespół powołany przez Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej opracował plan akcji.
Na wypadek próby siłowego przekroczenia granicy na wyjazdach z przejścia rozłożone zostały kolczatki drogowe. Straż Graniczna i Służba Celna otrzymały rozkaz kontynuowania odpraw do czasu pojawienia się samochodu przemytników. Gdy ten nadjechał, podjęto próbę zatrzymania. Bandyci próbowali uciec, jednak zatrzymano ich, używając psa i zestawu siatkowego.
Wyznaczony został obszar bezpieczeństwa. W celu zabezpieczenia przed skutkami wybuchu Straż Pożarna przygotowała się do ewentualnego gaszenia pożaru. Funkcjonariusz SG wraz z psem wyspecjalizowanym w odnajdowaniu materiałów wybuchowych wskazali bagażnik samochodu jako miejsce, gdzie znajdują się niebezpieczne półprodukty. Do pracy przystąpił wówczas policyjny zespół minersko-pirotechniczny. Policjanci znajdują w bagażniku samochodu siatkę na zakupy, a w niej piłkę futbolową. Pirotechnik orzekł, że w piłce przemycane są materiały wybuchowe. Po ostrożnym rozcięciu siatki piłka jest gotowa do transportu. Opancerzony funkcjonariusz wysięgnikiem przetransportował piłkę do „beczki pirotechnicznej”.
W międzyczasie na przejściu podejmowane były kolejne działania – w celu ujęcia osób mających odebrać półprodukt. Podjęto pościg za fiatem, którego kierowca próbował uciec w boczną, szutrową drogę. Tam jednak – po przebiciu opon przez kolczatki drogowe – samochód stanął, a z nieba, a dokładnie ze śmigłowca Kania desantowali się funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań W-MOSG i zatrzymali podejrzanych. Podczas zatrzymania jeden z funkcjonariuszy zostaje postrzelony i karetką pogotowia trafia do szpitala. Generalnie jednak ćwiczenia kończą się happy endem.
- Ogólne cele, które przed ćwiczeniami stawialiśmy, zostały osiągnięte – komentuje przebieg ćwiczeń płk Przemysław Kuźmiński, komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej – Natomiast myślę, że każda ze służb stwierdziła w swoim działaniu szereg usterek, uchybień, które z całą pewnością szybko zostaną usunięte, ale to było właśnie jednym z założeń tego ćwiczenia.
Dziwne to przejście
Budowa przejścia granicznego w Grzechotkach rozpoczęła się w 2004 r., a zakończyła się w 2006. Na chwilę obecną teren przeszło 303 tys. m kw. – wyposażony w sumie w 22 pasy odpraw w dwóch kierunkach, w tym sześć pasów dla samochodów osobowych, dwa pasy dla autobusów, dwa pasy dla samochodów ciężarowych i jeden pas dla w VIP-ów – jest zamknięty.
- Termin uruchomienia przejścia granicznego uwarunkowany jest budową odpowiedniej infrastruktury po stronie rosyjskiej – mówi chor. SG Anna Mauch. – Stan prac związany z budową części rosyjskiej przejścia oceniany jest przez stronę rosyjską na około 70 proc. Strona rosyjska deklaruje, że dotrzyma terminów oddania do użytku przejścia granicznego, tj. zakończenia prac budowlanych w pierwszym kwartale 2010 r. oraz oddania do eksploatacji w połowie przyszłego roku. |
Post został pochwalony 0 razy
|
|